Denizaltı Seyirde...

   

 

T.C.G. DUMLUPINAR
 

Türk Deniz Kuvvetleri'nde aynı adı taşıyan denizaltıların ikincisiydi. 19 Aralık 1950 tarihinde Deniz Kuvvetleri'ne katılan Dumlupınar, daha önce Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde "U.S.S Blower" adıyla görev yapmaktaydı. 23 Nisan 1944'te denize indirilen Dumlupınar, 95 metre uzunluğunda olup, su atında 9, su üstünde ise 15 mil hız yapabiliyordu.

     Dumlupınar, Deniz Kuvvetleri'nin en modern denizaltılarından biriydi. Şnorkel sistemiyle donatılmış olan Dumlupınar, Deniz Kuvvetleri'nde bu siteme sahip olan ilk denizaltıydı. Şnorkel sistemi sayesinde, su altında sadece batarya olarak tabir edilen elektrik motorlarıyla hareket edebilen denizaltılar, dizel motorlarıyla da su altında seyredebilir hale gelmiştir. Bu sistem, su yüzeyine uzanan bir boruyla hava alınarak dizel motorların çalışmasını sağlamak prensibine dayanır. Denizaltı, düşmanla temas haline geçtiğinde ise şnorkeli çekerek daha derine iner ve bataryalarla seyre devam eder.

 

TCG Dumlupınar

 
   23 Nisan 1944'te denize indirilen Dumlupınar, daha önce Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde "USS Blower" adıyla görev yapmıştı. Geçirdiği kazalar ve arızalarla kötü bir üne sahip olan Blower, Pearl Harbor'da ilk cephe görevini yapmıştı.
 
   
 

Dumlupınar Şehitleri'nden biri de Foçalı Er Necati GALAN.
Adına Kozbeyli Köyü ile Yeni Foça arasındaki yol üzerinde yaptırılmış bir çeşme var.
Yöredeki diğer tüm çeşmeler su sıkıntısı nedeniyle yazın belirli saatlerde açılırken,
bu çeşme hiç kapatılmıyor ve dört adet musluğu gürül gürül akıyor.
Tadı çok güzel olan bu kaynak suyu her seferinde Dumlupınar Şehitleri'ni anmaya da vesile oluyor.
 

Seyfi GÜL  

 

 
   "Alo..Dumlu..."  

 Dumlupınar Şehit Listesi.

 
 
 

 

 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.