01/Haziran/2008

DENİZALTICI RUHU

 

Saygıdeğer Denizaltıcılar;

Hepimizin malumu olduğu üzere, denizaltıcılar, Deniz Kuvvetlerinde çalışkanlık/çalışma anlayışı bakımından her zaman farklı bir yere sahip olmuşlardır.

“Şöyleki; bulundukları görevlerde, çalışma performansı olarak hemen ön plana çıkarlar, olaylara ve konulara çok farklı bir açıdan bakarlar, kendilerine verilen görevleri; Amirlerini ve çevrelerini hayrete düşürecek bir mükemmellik içinde sonuçlandırırlar. Bunu yaparken içinde bulundukları zorlukları aşmayı büyük bir maharetle başarırlar”

Bir denizaltıcı olarak, bu tanımlamanın gerçekçi mi, yoksa fazla mı abartılı olduğu konusunu daima kendime sormuşumdur?

Sonunda bunu, yaşadığım bir olaya bağlayarak şöyle bir sonuca vardım. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Bana göre “Denizaltıcı ruhu” demek budur.

Bilmiyorum sizlerde bana katılırmısınız?

Meslek hayatımın, en son görevi olan “Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanı” iken, Denizaltıcılık Günü Münasebeti ile, her yıl olduğu gibi 1992 yılında da, Eğitim Merkezimizi o gün de ziyarete açmıştık.

Her denizaltıcının mezun olduğu bu eğitim yuvasını o gün yine, emekli-görevdeki bir çok denizaltıcı ziyarete gelmişti.

Denizaltı Eğtim Merkezi Komutanlığı Personeli olarak bizler, bütün ziyaretçilerle üzerimize düşen görevin bilinci içerisinde büyük bir özen ve hassasiyetle ilgileniyorduk.

Ziyaretçiler arasında Merhum  (Emk.Deniz Gv.Kd.Alb.) Ruaf Atakan’da vardı. Kendisi de Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığı yapmış bir büyüğümüz olarak sohbetimiz şöyle bir konuya geldi.

Merhum Rauf  Atakan şöyle diyordu;

“Ben Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığına atandığımda, Eğitim Merkezi yeni oluşturuluyordu.

Merhum Cumhurbaşkanımız, (e) Oramiral Fahri Korutürk o zaman Denizaltı Filosu Komutanı idi.

Beni Makamına çağırarak; “15 gün sonra Pakistan’dan bir grup denizaltıcı personel gelecek, onlara eğitim vereceğiz. Eğitim Merkezini hazır edelim Rauf dedi”

Önümüzde hazırlık için sadece iki haftamız vardı. Eğitim Merkezine gittiğimde, Eğitim Merkezinin durumu şöyle idi “Eğitim yapılacak mahal, kovan gibi bomboştu”

15 gün sonraki eğitimler için hazırlıklarımıza bütün gücümüzle başladık. Pakistanlıların eğitimlere başlaması öncesi Denizalı Filosu Komutanı, Eğitim Merkezinin son durumunu görmek üzere bizi denetlemeye geldiler.

Denizaltı Filosu Komutanı Fahri Korutürk; mevcut durumu gördükten sonra bana dönerek;

“Rauf.....Sen hiçbirşey yapmamışsın........ Sen bir Mucize yaratmışsın” sözleriyle hazırlıklardan ne derece memnun olduğunu ifade etti”

Merhum Rauf Atakan’ın bu sözleri beni fevkalade etkilemişti. Çünkü Merhum Rauf Atakan bu konuşmasında bana göre, kendi şahsında aslında tüm “denizaltıcılığın ruhunu” dile getiriyordu.

İşte benim denizaltıcı dendiğinde aklımda kalan budur;

“Bir denizaltıcı, bulunduğu iş çevresinde hiç bir şey yapmaz, o mucize yaratır”

Hepinize en derin saygılarımı sunarım.

 

Özer Alademir

(e) Dz.Kur.Alb.

 

 

 

Yönetim Kurulu.                                                                   Üyeler.

 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.