47 NCİ ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ SONUÇ RAPORU
 
 
47 NCİ ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ 23-27 MAYIS 2010 TARİHLERİ ARASINDA İSRAİL İN EV SAHİPLİĞİNDE TELAVİV-YAFFO/ NETANYA DA YAPILMIŞTIR.
 
TOPLANTIYA 19 DEĞİŞİK ÜLKEDEN EŞLERİ DAHİL TOPLAM 306 KİŞİ KATILMIŞTIR.
 
TÜRKİYE DENİZALTICILAR BİRLİĞİ SAYIN ÇETİNKAYA APATAY BAŞKANLIĞINDA YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DOĞAN HACİPOĞLU, ENGİN BAYKAL VE ÜYE DİNÇER EREN TARAFINDAN EŞLİ OLARAK TEMSİL EDİLMİŞ KATILIMLARDA TÜM MASRAFLAR KATILIMCILAR TARAFINDAN KARŞILANMIŞ, DERNEK MALİ  İMKANLARI   KULLANILMAMIŞTIR.
 
 
KONGRE  KAPSAMINDA FAALİYETLER
 
 
 • 23 MAYIS 2010 GÜNÜ OTELDE HEYET BAŞKANLARI ÖN TOPLANTISININ  HEMEN ARDINDAN HOŞGELDİN KOKTEYLİ VE MÜTEAKİBEN AÇIK BÜFE YEMEK YAPILMIŞTIR.
 
 • 24 MAYIS TARİHİNDE İSRAİL İN KUZEYİNDE YER ALAN VE HİRİSTİYAN ALEMİ İÇİN EN KUTSAL YERLERİNDEN BİRİ OLARAK KABUL EDİLEN NAZARETH KENTİNDEKİ ÜNLÜ KİLİSE VE.ARDINDANDA HEMEN YANINDAKİ JOSEPH KİLİSESİ VE MERYEMİN EVİ OLARAK KABUL EDİLEN BİR MAĞARADA ZİYARET EDİLMİŞTİR. BURASI MELEK GABRİEL TARAFINDAN HZ İSA NIN DOĞACAĞININ MERYEME BİLDİRİLDİĞİ YER OLARAK BİLİNMEKTEDİR.HZ İSA NIN ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ MAĞARA ÜZERİNDE 1956-1963 YILLARI ARASINDA İNŞA EDİLEN KLİSE NOTİFİCATION KLİSESİ OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR.
 
 • MÜTEAKİBEN ESKİ DÖNEMDE AKDENİZİN  EN ÖNEMLİ TİCARİ LİMANLARINDAN BİRİSİ VE HAÇLI SEFERLERİNDE KULLANILAN LİMAN OLARAK KABUL EDİLEN, BİNLERCE YILLIK TARİHİ OLAN ACRE(AKKA) ZİYARET EDİLMİŞTİR.
 
 • ACRE HAÇLILAR TARAFINDAN İSTİLA EDİLMİŞTİR.ANCAK 500 YILDAN FAZLA BİR DÖNEM OSMANLI EGEMENLİĞİNDE KALMIŞTIR..,ACREDE TARİHİ VE ARKEOLOJİK AÇIDAN SON DERECE ETKİLEYİCİ ESERLER, CAMİLER, TÜRK HAMAMLARI VE KİLİSELER MEVCUT OLUPHER YERDE OSMANLI EGEMENLİĞİNİN İZLERİ GÖRÜLMEKTEDİR.
 
 
 • NAPOLYON BONABARTE’ IN MISIR SEFERİNDEN SONRA 1789 DA CEZZAR AHMET PAŞA TARAFINDAN AKKA DA MAĞLUP EDİLMESİ ,BU ÜNLÜ FRANSIZ ASKERİNİN İLK YENİLGİSİDİR.AMA FRANSA YA DÖNDÜKTEN SONRA 15 YIL SÜRE İLE AVRUPA’ DA FIRTINALAR ESTİRECEKTİR.
 
 
 
  
 • DÖNÜŞ YOLUNDA YAHUDİLERİN İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI YILLARINDA  YAŞAMIŞ OLDUKLARI SOYKIRIM ANISINA KURULAN SOYKIRIM MÜZESİ-‘’HOLOCOST MUSEUM’’ ZİYARET EDİLMİŞTİR
 
 • 25 MAYIS 2010 GÜNÜ ÜÇ TEK TANRILI SEMAVİ DİN TARAFINDAN DA KUTSAL KENT, MUSEVİLER VE HRİSTİYANLAR İÇİN HAÇ YERİ, MÜSLÜMANLAR İÇİN İSE MEKKE VE MEDİNE DEN SONRA GELEN ÜÇÜNCÜ KUTSAL YER OLARAK KABUL EDİLEN KUDÜS ZİYARET EDİLMİŞTİR. KUDÜSTE YAHUDİLERİN AĞLAMA DUVARI , MÜSLÜMANLARIN  ANCAK ÖZEL İZİNLE GİRİLEBİLEN EL AKSA CAMİ VE HİRİSTİYANLAR İÇİN KUTSAL MEKAN OLARAK KABUL EDİLEN VE HZ.İSA NIN ÇARMIHA GERİLMESİNİ MÜTEAKİP GETİRİLDİĞİ VE 1853-56 KIRIM SAVAŞI’ NIN NEDENLERİNDEN BİRİSİ OLARAK KATOLİK-ORTADOKS ÇATIŞMALARININ YAŞANDIĞI KUTSAL KİLİSE GEZİLMİŞTİR.
 
    
 
 
 
 • EL AKSA CAMİSİNE SADECE MÜSLÜMANLAR GİREBİLMEKTEDİR. BİZLERDE SINAV VEREREK MÜSLÜMANLIĞIMIZI KANITLAYARAK CAMİYE GİREBİLDİK.
 
 • EL AKSA CAMİSİ BİR KAYANIN ÜZERİNDE İNŞA EDİLMİŞTİR, BU KAYAYA İLİŞKİN ÇEŞİTLİ ÖYKÜLER VARDIR.EN ÇOK KABUL EDİLENLERDEN,
 
  • BİRİNCİSİ: HAZRETİ ADEM İN GÖKTEN YERE İNERKEN İLK AYAK BASTIĞI YER OLARAK KABUL EDİLMESİ,
 
  • İKİNCİSİ: HAZRETİ İBRAHİM’İN OĞLUNU KURBAN ETME GİRİŞİMİNDE BULUNDUĞU YER OLMASI,
 
  • ÜÇÜNCÜSÜDE: BAZI MÜSLÜMANLARDA DAHİL HAZRETİ MUHAMMEDİN GÖĞE YÜKSELDİĞİ YER OLARAK KABUL EDİLEN YER OLMASIDIR.BU MUKADDES KAYANIN ÜZERİNE İ,LK KEZ CAMİ YAPTIRAN DA HZ.ÖMER OLMUŞTUR.DAHA SONRALARI DOĞAL OLAYLAR SONUCU YIPRANAN CAMİ YERİNE ,BUGÜNKÜ ALTIN KUBBELİ,GÖRKEMLİ CAMİ YAPTIRANDA KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN OLMUŞTUR.KUDÜSÜN KENT SURLARIDA ÖNCE MEMLÜK TÜRKLERİ TARAFINDAN SONRA DA KENT KAPILARI DAHİL BUGÜNKÜ SURLAR DA KANUNİ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
 
 • SURLAR İÇİNDEKİ KUDÜS’ÜN KARŞISINDAKİ TEPE DE FALİH RIFKI HATAY’IN ZEYTİNDAĞI KİTABINA KONU OLAN ; ZEYTİNDAĞI’DIR. ALMAN İMPARATORU KAYSER WİLHELM TARAFINDAN YAPTIRILAN YAPILAR,I.DÜNYA SAVAŞI YILLARINDA IV ORDU KOMUTANI CEMAL PAŞA NIN KARARGAHI OLARAK KULLANDIĞI YERDİR.
 
 
 
 
 
DAKAR IN ÖYKÜSÜ VE ANMA TÖRENİ
 
 
İNGİLTERE’NİN II DÜNYA  SAVAŞI YILLARINDA AKDENİZ’DE 13 ÜNÜ KAYBETTİĞİ T SINIFI DENİZALTILARDAN SAVAŞ SONRASI İSRAİLE SATILANLARDAN BİRİSİ OLAN VE UYGULANAN MODERNİZASYON PROGRAMINDAN SONRA DAKAR ADI VERİLEN VE PERSONELİNE DE İNGİLTERE DE İKİ YIL KADAR EĞİTİM VERİLEN DENİZALTI GEMİSİ 25 OCAK 1968 GÜNÜ İNGİLTEREDEN YOLA ÇIKMIŞ,AKDENİZE GİRMİŞ ANCAK UZUN SÜRE GEMİ İLE TEMAS KURULAMAMASI ÜZERİNE  2 ŞUBAT GÜNÜ KAYIP OLDUĞU İLAN EDİLMİŞTİR.AKŞAM YEMEKTEN SONRA  DAKAR DENİZALTISININ ARAMA ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİZZAT ÇALIŞMALARI ABD DENİZ KUVVETLERİ HESABINA YİNE BİR AMERİKAN ÖZEL ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ADINA YÜRÜTEN DAVİD W.JOURDAN TARAFINDAN SUNUM YAPILMIŞTIR.DAKAR ALTI AY SÜREN BU ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA1999 YILINDA  KIBRIS VE GİRİT ADALARI ARASINDA 3000 METRE DERİNLİKTE BULUNMUŞ, YELKENİ KESİLEREK ÇIKARILMIŞ VE HAYFA DA DENİZALTI ANITI OLARAK KULLANILMAKTA ÇIKARILAN DİĞER PARÇALARDA ANITIN HEMEN YANINDAKİ HAYFA DENİZ MÜZESİNDE SERGİLENMEKTEDİR. DAKAR IN BATIŞ NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMEMEKTEDİR.
 
 
 • 26 MAYIS 2010 GÜNÜ HAYFA DA YAPILAN DENİZALTI ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİNE DAKARIN YELKENİ ÖNÜNDE İŞTİRAK EDİLMİŞ DELEGASYON BAŞKANLARININ KONUŞMALARI  İCRA EDİLMİŞTİR, MÜTEAKİBEN ÇOK KISA SÜRELİ VE BÜYÜK GİZLİLİK ÖNLEMLERİ İÇERİSİNDE HAYFA DENİZ ÜSSÜNDE BİR DENİZALTININ İSKELE YANINDA SATHA ÇIKIŞI GÖSTERİLMİŞTİR,
 
 
 

 
 
 
 
 • AYNI GÜN AKŞAMI OTELDE YAPILAN DELEGASYON BAŞKANLARI TOPLANTISINA BAŞKAN ÇETİNKAYA APATAY KATILMIŞ, TOPLANTIDA TÜRKİYE PROGRAMINA İLİŞKİN OLARAK HAZIRLANAN DOSYA VE BROŞÜRLAR DAĞITILMIŞ PROGRAM HAKKINDA BİLGİ VERİLMİŞTİR.
 
 • ALINAN KARARLAR DOĞRULTUSUNDA TÜRKİYE DEN SONRA TOPLANTILARIN 2012 YILINDA KİEV/UKRAYNA’DA 2013 YILINDA VENEDİK/İTALYA’DA YAPILMASI 2014 YILI YUNANİSTAN EV SAHİPLİĞİ TALEBİNİN İSTANBUL DA OYLANMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.
 
 • GALA YEMEĞİNE ONUR KONUĞU OLARAK DAVET EDİLEN DZ KUV K KORAMİRAL ELİEZER MARUM YOĞUN PROGRAMI NEDENİYLE KATILAMAMIŞTIR,[MARMARA GEMİSİ OPERASYON HAZIRLIĞI] RESMİ PROGRAM KAPSAMINDA DELEGASYON BAŞKANLARININ TEKER TEKER YAPTIKLARI TEŞEKKÜR VE İYİ DİLEK  KONUŞMALARINI MÜTEAKİP ULUSLAR ARASI TOPLANTILARIN SEMBOLÜ OLAN YAKLAŞIK 30 KG LIK PİRİNÇTEN YAPILMIŞ ‘’TROPHY’’ TÖRENLE  BAŞKANIMIZ ÇETİNKAYA APATAYA TESLİM EDİLMİŞ VE BAŞKANIMIZIN İSTANBUL’U VE UYGULAYACAĞIMIZ TASLAK DAVET PROGRAMININ İÇERİĞİNİ AZ VE ÖZ OLARAK BELİRTEN VE HERKESE İYİ YOLCULUK DİLEKLERİNİ BELİRTEN KONUŞMASINDAN SONRA KONGRE SONA ERMİŞ , ERTESİ SABAH TA EXTRA TURLARA KATILMAYAN DELEGELER İSRAİL’DEN AYRILMIŞLARDIR
 
 
 
 
 
 • TÜRK DELEGASYONUNDAN SADECE BAŞKANIMIZ ÇETİNKAYA APATAY İKİ EXTRA TURA KATILMAK ÜZERE ÜÇ GÜN DAHA İSRAİL’DE KALMIŞTIR .BU ARADA ÖLÜ DENİZİ VE ONUN SIRTLARINDA KURULMUŞ MASSADA İSİMLİ KENTİN HARABELERİNİ VE TARİHİ ‘’YAFA’’LİMAN KENTİNİ OLABİLDİĞİNCE DETAYLI OLARAK ZİYARET ETMİŞTİR.
 
   
 
 
 
  
GENEL DEĞERLENDİRME
 
 
ULUSLAR ARASI KONGRELERE EN BÜYÜK KATILIM RUSYA VE UKRAYNA’DAN OLMAKTA KATILIMCILARIN GENELDE ÜÇTE BİRİNİ TEŞKİL ETMEKTEDİR. ANCAK KONGRELERİN RESMİ LİSANININ İNGİLİZCE  OLMASINA KARŞIN,BU ÜLKE KATILIMCILARININ BU KONUDA ZAAFİYET GÖSTERMELERİ BİZİ GELECEK YIL BU KONUDA ÖZEL TEDBİRLER ALMAYA YÖNLENDİRMEKTEDİR., BU VE BUNUN GİBİ İYİ VE KÖTÜ YANLARI İLE YAŞANANLAR, HEYETİMİZ TARAFINDAN YAKINDAN İZLENMİŞ VE NOT EDİLMİŞTİR HAZIRLIKLARIMIZDA DİKKATE ALINACAKTIR,İSTANBUL’DA YAPILACAK KONGRE’YE ÇOK BÜYÜK BİR İLGİ GÖZLENMİŞ,KATILIMIN ÇOK YÜKSEK OLACAĞI BEKLENMEKTEDİR.
 
 
Yönetim Kurulu.                                           Tüm Etkinlikler.                                                  Üyeler.
 
 
 
 
 
 
Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu
 
Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.