DENİZALTICILAR BİRLİĞİ BAŞKANININ KONGRE KONUŞMASI:

KONGRE RESİMLERİ:


  

50 NCİ ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ SONUÇ RAPORU

 

 

 

  Bu yıl 50. Uluslararası Denizaltıcılar Kongresi 20 - 24 Mayıs tarihleri arasında İtalya'nın Sicilya Adasındaki Catania Şehrinde İtalyan Denizaltıcılar Derneğinin ev sahipliğinde yapıldı. Türk denizaltıcılarını ve derneğimizi Doğan Hacipoğlu ( Delegasyon Başkanı-Head of Delegation / HOD ), Çetinkaya Apatay, Dinçer Eren ve Levent Tutan eşleri ile birlikte temsil ettiler. ( ABD'de yaşayan, Derneğimizin ve ISA ( İnternational Submariners Association )-USA üyesi Erol Akın da kongreye katıldıysa da kendisi ABD Katılımcılar listesinde yer aldı. 

 
 İtalyan Denizaltıcılar Derneği Başkanı E. Tuğa. Guiseppe Arena hasta olduğundan onun yerine İtalyan Bahriyeliler Derneği Başkanı ( President of Italian Sailors Association ) E. Kora. Paola Pagnottella ev sahibi Delegasyon Başkanı olarak görev yaptı. Catania'ya gelen misafirler şehrin banliyösünde,  deniz kenarındaki Baia Verde otelinde ve biraz ileride, yolun öbür tarafındaki Sheraton otelinde konakladılar. 

 
  20 Mayıs akşamı programda 20.00'da başlayacağı belirtilmiş olmasına rağmen 19.00'dan itibaren özellikle Rusların ( 74 kişi ) ve Ukraynalıların ( 49 kişi ) gelmesiyle hoş geldiniz kokteyl büfesi açılmış oldu.
Saat 21.00 civarında delegasyon başkanları ( HODs )'nın gayrı resmi toplantısı ayrı bir salonda ev sahibi Pagnottella 'nın başkanlığında yapıldı. Toplantıda uygulanacak program gözden geçirildi ve yeni üyeler kendilerini tanıttılar. Bu yıl Kanada ( HOD: Michael Jansen ), İrlanda ( HOD: Phinn Leonie ), Sırbistan ( HOD: Milan Kobar ) ve Slovenya ( HOD: Mirko Rebseij ) ISA'nın üyesi oldular. Böylece bu yıl katılan ülke sayısı 21'e çıkmış oldu.

 
  21 Mayıs'ta otellerden 09.00'da otobüslerle hareket ederek Syracuse şehrindeki Arkeoloji Parkına gidildi.Yunan ve Roma medeniyetlerinden kalma tarihi eserler ve kalıntılar rehberli olarak gezildikten sonra dönüşte Augusta bölgesindeki Palumma ciftliğinde açık havada öğle yemeği yenildi. Bilahare otele dönüldü.
 
 Aynı gün 18.30'da HOD toplantısı Sheraton Otelinde yapıldı.Tartışılan en önemli iki konudan biri yıllık toplantılara "kongre" mi yoksa "konvansiyon" mu denilmesi idi. Sonuçta oylama neticesi bir farkla kongre denilmesi kararı alındı. Diğer konu ise; 2016'da Rusya'nın,denizaltıcılığının 110. yılı olması münasebetiyle evvelce adaylığını koymuş olan Hırvatistan'a ilaveten, 2016 yılı için yeni aday ülke olarak ortaya çıkması sonucu 2016 yılında kongrenin hangi ülkede yapılacağına karar verilmesi idi. Uzun müzakere ve tartışmalardan sonra HOD/ Polonya'nın önerisi oy birliği ile kabul edilerek Hırvatistan'ın 2016 yılında, Rusya'nın da 2017 yılında kongre düzenlemelerine karar verildi. ( Evvelce alınan kararlar gereğince Yunanistan 2014'te Atina'da, İngiltere 2015'de Portsmouth'da kongre düzenleyecekler. ) Kongreyi HOD/Hırvatistan Pula'da, HOD/Rusya da St. Petersburg'da düzenleyeceklerini bildirdiler. 

 
  22 Mayıs'ta,  08.30'da Avrupa'nın en yüksek volkanı olan ve UNESCO'nun dünya mirası listesinde bulunan Etna yanardağına otobüslerle hareket edildi. Önce 2000 metredeki bir kademede otobüslerden inildi. Buradan isteyenler 2500 m.'ye teleferikle, 2900-3000 m.'ye de 4X4 arazi araçları ile çıkarıldılar. 2000 m.'de kalanlar da 1986'da oluşmuş ve sönmüş iki krateri  ( Crateri Silvestri ) gezdiler.Müteakiben aynı bölgede öğle yemeği sonrası Taormina kasabasına otobüslerle gidildi.Yunan ve Roma medeniyetlerinin izlerini taşıyan bu tarihi şehirde (Messina ile Catania arasında ) önce Yunan anfi tiyatrosu gezildi.Sonrasında verilen serbest zamanda sadece tarihi binaların orijinaline sadık kalınarak restorasyonu ile oluşan çarsı, meydan ve kiliseler gezildi. 18.30'da hareket edilerek otellere dönüldü.  

 
  23 Mayıs'ta, 08.30 da otobüslerle otellerden hareketle şehir merkezine giden yol üzeride, deniz kenarında bulunan Denizciler Anıtı ( Monumento al Marinaio )'na gidilerek harp ve sulhte hayatını kaybeden denizaltıcılar için her ülkenin milli marşını müteakip HOD'unun kendi lisanında kısa bir konuşma yaptığı geleneksel anma töreni icra edildi. Belediye Reisi ve İtalyan Dz. Kuvvetleri adına Augusta'daki deniz üssünün komutanı amiral de birer konuşma yaptılar. Törenden sonra HODlar özel bir otobüsle limana götürülerek burada bekleyen bir sahil güvenlik botuna bindirildiler.Botla mendirek dışına çıkılıp Augusta'dan gelen Sauro sınıfı bir denizaltı ile borda hattı teşkil edip hayatını kaybeden denizaltıcılar anısına denize çelenk atma töreni icra edildi.Limana dönüşte bir rıhtıma birbiri üzerine aborda olmuş iki firkateynin üstleri tente ile kapatılmış kıç üstlerinde HODlara ve tören mahallinden otobüslerle gemilere getirilen tören katılımcılarına açık büfe yemek verildi.Yemek sonrası otellere dönüldü. Akşam 20.30'da Sheraton otelinde önce kokteyl bilahare gala gecesi yemeği ( Gala Dinner ) verildi. Yemek sırasında geleneksel trophy devir teslimi ( İtalya'dan Yunanistan'a ) ve evsahibi HOD ile diğer HODlar arasında hediye sunumları yapıldı. Ben de HOD/Türkiye olarak İznik imalatı el yapımı geleneksel Osmanlı çini motifleriyle bezenmiş bir çini tabağı tüm Türk denizaltıcıları adına ev sahibi HOD'a hediye ettim. Orkestranın müziği eşliğinde yapılan hareketli danslarla kongre sona ermiş oldu.

 
  24 Mayıs'ta katılımcılar Catania'dan ayrıldılar."

 
Doğan HACİPOĞLU
Denizaltıcılar Birliği Derneği Ynt. Krl. Bşk. ve HOD/ TÜrkiye  
 

isa history    41-Odessa 2004  43-Moscow 2006  44-Cherbourg 2007  45-gdynia 2008 46-San Diego 2009 47-Netanya 2010  48-İstanbul 2011  49-Kiev 2012

 

 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.