Cumhuriyet Donanmasının ilk Denizaltı Filosu Komutanı takiben

 Harp Filosu  Komutanı  ve 14 yıl süren Donanma Komutanı

  görevleri ile Türk Denizcilik Tarihine adını "Atatürk'ün amirali"

 olarak yazdıran   merhum Koramiral Şükür OKAN;  vefatının 63.

 yıldönümü münasebetiyle 18 Şubat 2020 tarihinde Sahrayıcedit

Mezarlığındaki kabri başında yapılan  geniş katılımlı törende

 saygıyla anılmıştır.

Anma törenine; İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral Ayhan GEDİK

 ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı bağlısı birliklerden gelen askeri

 personel,   Denizaltıcılar Birliği Derneği Başkan ve üyeleri, Deniz

 Kuvvetlerinden emekli amiral, subay ve astsubaylar, Tirebolu

 Dernekler Federasyonu ve Kadıköy Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma

 Derneğinden gelen  Tirebolulular katılmıştır. Törende; Tirebolular

adına dernek başkanları, Denizaltıcılar Birliği Derneği Başkanı (E)

 Tümamiral Engin BAYKAL ve İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral

 Ayhan GEDİK tarafından birer konuşma yapılmıştır. Merhum

 Koramiral Şükür OKAN'ın "Cumhuriyet Donanması için önemi ve

asker kişiliği"ne ilişkin (E) Tümamiral Engin BAYKAL tarafından

 yapılan konuşmanın tam metni Denizaltıcılar Birliği Derneği web

 sayfasında  yayına sunulmuştur.

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Yönetim Kurulu

 

   
   

Denizaltıcılar Birliği Derneği Başkan(E) Tümamiral Engin BAYKAL'ın tören konuşması.

ATATÜRK’ÜN AMİRALİ ŞÜKÜR OKAN

AMİRAL ŞÜKÜR OKAN ‘IN BAHRİYE HAYATI 1901 YILINDA GV. TĞM OLARAK DENİZ HARP OKULUNDAN MEZUNİYETİ İLE BAŞLAMIŞ, DONANMA GEMİLERİNDE GÖREVLERİNİ MÜTEAKİP 1910 YILINDAN İTİBAREN DENİZALTICI ŞÜKÜR OKAN KİMLİĞİ ÖN PLANA ÇIKMIŞTIR.

1910 YILINDA AVUSTURYA, ALMANYA FRANSA VE İTALYA’YA DENİZALTICILIK TETKİK VE EĞİTİMLERİNE GÖNDERİLEN HEYET İÇERİSİNDE YER ALMIŞTIR.

FRANSADAN İKİ ADET DENİZALTI ALIM KARARI SONRASI 1914 YILINDA GEMİ KOMUTANI OLARAK FRANSAYA GİTMİŞ ANCAK GEMİ TRANSFERLERİ BİRİNCİ DÜNYA HARBİ NEDENİYLE GERÇEKLEŞMEMİŞTİR.

MÜTEAKİBEN 1915 YILINDA ÖNCELİKLE DENİZALTI TEKNOLOJİSİ ALANINDA İHTİSAS SAHİBİ OLMALARI AMACIYLA ALMANYAYA GÖNDERİLEN 6 SUBAY ARASINDA YER ALMIŞ VE NÜVE DENİZALTICI OLARAK DENİZALTICILIK TARİHİMİZE GEÇMİŞTİR.

EĞİTİM VE KURSLARI MÜTEAKİP EYLEMLİ GÖREV ALMAK ÜZERE ALMAN DENİZALTILARINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU BAŞARI BÜYÜK TAKDİR TOPLAMIŞTIR.

CUMHURİYETİN İLANI SONRASI DENİZALTI ALIMI KONUSUNDA FRANSA, HOLLANDA VE İSVEǒGÖNDERİLEN HEYETTE HEYET BAŞKANI OLARAK YİNE  BNB ŞÜKÜR OKAN YER ALMIŞTIR.

1928 YILINDA DONANMAYA KATILAN BİRİNCİ VE İKİNCİ DENİZALTI GEMİLERİNDEN OLUŞAN DENİZALTI GEMİLERİ KOMUTANLIĞINA ATANARAK 12 ŞUBAT 1929 TARİHİNDE KURULAN DENİZALTI FİLO KOMUTANLIĞIMIZIN İLK FİLO KOMUTANI OLARAK TARİHE GEÇMİŞTİR.

SÜREÇ İÇERİSİNDE VEKALETEN HARP FİLO KOMUTANLIĞI VE YB RÜTBESİNDEN İTİBAREN KORAMİRALLİKTEN EMEKLİ OLANA KADAR 14 YIL DONANMA KOMUTANLIĞI YAPMIŞ, AMİRAL RÜTBESİ İLE İLK DONANMA KOMUTANI OLARAK DENİZ KUVVETLERİ TARİHİMİZDE MÜMTAZ YERİNİ ALMIŞTIR.

CUMHURİYET’İN BÜYÜK KURUCUSU ATATÜRK BİR DENİZ BAYRAMINDA AMİRAL ŞÜKÜRE OKAN SOYADINI VERMİŞTİR.ATATÜRK BU HAREKETİ İLE DONANMA KOMUTANINI VE TÜRK BAHRİYESİNİ YARADILIŞI VE İTİDAL İTİBARİ İLE OLDUĞU KADAR İSMENDE MUZAFFER VE EBEDİ GEÇMİŞİNE BAĞLAMIŞ VE OKAN ADINDA BAHRİYELİLERİN YÜREKLERİNDE KAHRAMANLIK GÜNLERİNİN HEYECANINI UYANDIRMIŞTIR.

ATATÜRK’ÜN AMİRALİ ATA’YA ATAM BİZİM DONANMAMIZ AZDIR FAKAT ÖZDÜR BİR KIVILCIMDIR EN BÜYÜK YANGINLAR ÇIKARTABİLECEK BİR KIVILCIMDIR DEMİŞTİR.

DONANMA KOMUTANLIĞI GÖREVİNDE ATATÜRK’ÜN DİREKTİFLERİ İLE CUMHURİYETİN GENÇ DONANMASININ ERİŞTİĞİ GÜCÜN GÖSTERİLMESİ FIRSATI OLARAK GÖRDÜĞÜ MALTA VE YUNANİSTAN ZİYARETLERİNİ 6 GEMİ İLE GERÇEKLEŞTİREN, NAVARİN BASKININDAN SONRA BİRLİK HALİNDE AKDENİZ İLE BULUŞTURAN ATATÜRK’ÜN AMİRALİ ŞÜKÜR OKAN OLMUŞTUR.

BU SÜREÇTE ATILAY DENİZALTISININ ÇANAKKALE BOĞAZ GİRİŞİNDE MAYINA ÇARPARAK BATMASININ ACISINI, REFAH’IN İTALYAN DENİZALTISI TARAFINDAN BATIRILIŞI İLE KAYBETTİĞİMİZ SEÇKİN VE KAHRAMAN DENİZALTICILARIN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞAMIŞ,

ATATÜRKÜN NAAŞINI DOLMABAHÇEDE ALARAK YAVUZA GETİREN ZAFER MUHRİBİNDE DONANMA KOMUTANI OLARAK ATASINA SON GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR

AMİRAL ŞÜKÜR OKAN GENÇ CUMHURİYET DONANMASINDAKİ BAHRİYE HAYATINI 38 SENE 5 AYI DENİZDE 7 SENE 7 AYI KARA GÖREVLERİNDE OLMAK ÜZERE ŞEREFLE GEÇEN 46 YIL SONUNDA 1945 YILINDA EMEKLİ OLARAK TAMAMLAMIŞTIR.

KORAMİRAL ŞÜKÜR OKAN’IN DONANMA KOMUTANLIĞINDAN AYRILIŞI MÜNASEBETİYLE DONANMANIN DENİZ MECMUASINDA YAYINLANAN UĞURLAMA YAZISI ONUN KİŞİLİĞİNİ LİDERLİĞİNİ VE DEĞERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

AMİRAL ŞÜKÜR OKAN BAHRİYELİLERE İYİ BİR DENİZCİ OLMANIN ŞARTLARINI ÖZVERİ İLE ÇALIŞMAYI, VATAN VE VAZİFE SEVERLİĞİN EN ÜSTÜN ÖRNEKLERİNİ BİR MESLEK ANANESİ OLARAK BIRAKMIŞTIR

KORAMİRAL ARKASINDA EN KÜÇÜK DONANMA PARÇASINDAN EN BÜYÜK KOMUTA YERİNE KADAR GEÇEN DÜRÜST, FAZİLETKAR VE BAŞARILI BİR HAYAT ÖRNEĞİ BIRAKMIŞ, DONANMA BU DEĞERLER ÜZERİNDEN GELİŞMİŞTİR

ÖMRÜNÜN BÜTÜN GENÇLİK YILLARINI İMPARATORLUĞUN SON HARP FELEKETLERİ ARASINDA GEÇİRMİŞTİR.İTALYA BALKAN VE BİRİNCİ DÜNYA HARPLERİNDEN ALINAN DERSLERİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ VE OLGUNLUĞUNU BÜTÜN HAYATINDA GÖRMEK MÜMKÜNDÜR.

BÜTÜN BU MİLLİ ACILAR AMİRALİN YURTSEVERLİK DUYGUSUNU DERİN BİR ŞEKİLDE İŞLEMİŞTİR.EMRİNDEKİ DONANMAYI VE PERSONELİ DAİMA BU DERS VE İBRETLERE GÖRE UYANIK TUTARAK YETİŞTİRMİŞTİR.

TÜRK DONANMASININ CUMHURİYET DÖNEMİNDE GELİŞMESİNDE AMİRAL OKAN ‘IN BÜYÜK ROLÜ VE KATKISI VARDIR.YARBAYLIĞINDAN KORAMİRALLİĞE KADAR 14 SENE ARALIKSIZ GEÇEN DONANMA KOMUTANLIĞI ONUN GIPTA EDİLECEK MEZİYETLERİNİN ÖRNEKLERİ İLE DOLUDUR.

ŞÜKÜR OKAN AMİRALİM,

CUMHURİYET DONANMASINA HİZMETLERİNİZ HER ZAMAN BÜYÜK ŞÜKRAN DUYGULARI İLE ANILACAKTIR,

EBEDİ İSTİRAHATGAHINIZDA RAHAT VE HUZUR İÇİNDE YATINIZ.

KİŞİLİĞİNİZ, LİDERLİĞİNİZ BİLGİ BİRİKİMİNİZ VE MESLEKİ TECRÜBENİZLE KURDUĞUNUZ VE GELİŞTİRDİĞİNİZ TÜRK DONANMASI MİLLİ GEMİLERİ, SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMLERİ,  SİLAHLARI VE CUMHURİYET DONANMASI RUHU İLE YETİŞEN PERSONELİ İLE AKDENİZ’İN EN GÜÇLÜ DONANMASI HALİNE GELMİŞ, MAVİ VATANIN SAVUNMASINDA HAK VE MENFAATLERİMİZİN KORUNMASINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU KARARLIKLA MİLLETİMİZİN GURURU OLMUŞTUR.

AZİZ HATIRANIZIN ÖNÜNDE ŞÜKRAN DUYGULARIMLA SAYGI İLE EĞİLİYORUM.

RUHUNUZ ŞAD OLSUN.

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.