2019 YILI İLK ÜÇ AYLIK DENİZALTICILAR TOPLANTISI.

 

   2019 Yılı ilk üç aylık Denizaltıcılar toplantısı 31 Ocak 2018 Perşembe günü Fenerbahçe D/G tesislerinde yapılmıştır, toplantıda yeni katılan üyeler Sayın Dinç ÜNER ile Sayın Fatih İŞÇENER' e de rozetleri takılmıştır.
"31 Ocak 2019 tarihinde yapılan denizaltıcılar toplantısına ilerlemiş yaşlarına ve sağlık sorunlarına rağmen katılan başta Kurucu Başkanımız Çetinkaya Apatay Amiralimiz ve yaş olarak en kıdemli denizaltıcı büyüğümüz Nezihi Küçükalkar Albayımız olmak üzere değerli büyüklerimize ve denizaltıcı dostlarımıza şükranlarımızı sunarız. Değerli büyüğümüz Nezihi Küçükalkar Albayımız  1945 yılında subay çıkmış olup
24’üncü dönem Denizaltı Özel İhtisas Subay  Kursu mezunudur.  Halen yaş olarak en kıdemli denizaltıcıdır.
Toplantıda büyük bir heyecanla anılarını paylaşmıştır.Kendisine sağlıklı uzun ömürler diler saygılar sunarız. 
Turhan Özer Amiralimiz de 
Guppy Sınıfı Preveze Denizaltımızın hizmet dışına ayrılışı münasebetiyle çok değerli büyüğümüz, hepimizin hatıralarında yeri olan ve yaklaşık 28 yıl aynı gemide hizmet veren Lütfü Doğan Astsubayımızı (Lütfü Efendi), onun hepimize örnek olan denizaltı sevdasını konu alan ve 1983 yılında Poyraz Dergisinde yayımlanan yazısını Filo Komutanına, Filo/ Eğt. Mrk. de müzede sergilenmek üzere takdim etmiştir. Hepimizi duygulandıran ve mükemmel bir şekilde kaleme aldığı yazısı ve vefa duygusu için komutanımıza şükranlarımızı sunar
Lütfü Astsb. ımıza ve Preveze Denizaltısının hizmete ayrıldığı zaman Komodor olarak görev yapan geçen sene kaybettiğimiz değerli büyüğümüz Okan Ünal Amiralimize ve kaybettiğimiz tüm denizaltıcılara rahmet diler, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliriz.
Toplantımıza ayrıca Filo Komutanımız Tuğa. Hasan Çankaya’da iştirak etmiş ve Personel, Harekat Eğitim Faaliyetleri, devam eden ve planlı projeler hakkında çok kapsamlı bilgilendirme yapmıştır. Özet olarak belirtilen hususlar aşağıdadır:
-Geçmişte yaşananlar ve devam eden süreçlerin yaratmış olduğu tüm olumsuzluk ve güçlüklere rağmen denizaltıcılık ruhu ve değerlerine bağlı filo personelimiz almış oldukları görevleri başarı ile yerine getirmektedir.
-Denizaltı Filomuz ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz olmak üzere, Ana Vatanımızı çevreleyen tüm denizlerimizde, harekata yüksek bir faaliyet yüzdesi ile devam etmektedir.
-Denizaltı Eğitim Merkezinde açılan Denizaltı Özel İhtisas Subay ve Astsubay Kurslarına yoğun bir şekilde devam edilmekte ve  yetişmeleri için büyük gayret sarfedilmektedir.
-Yeni denizaltı projesi kapsamında inşaası devam eden Reis Sınıfı denizaltıların ilkinin 2021 ylında devreye girmesi, geri kalan 5 tanesinin ise müteakip yıllarda her sene birer tane olmak üzere hizmete girmesi planlanmaktadır.
-Envanterde bulunan tüm silahların harp atışları başarılı olarak icra edilmiştir.
-Milli Torpido ve Milli Atış Kontrol/ Savaş Yönetim Sistemi projelerinde büyük aşama kaydedilmiştir.
-Milli Denizaltı dizayn çalışmalarına devam edilmektedir. Yakın gelecekte Milli Atış Kontrol Sistemi ve torpidolarını kullanan yerli katkı payı yüksek Milli Denizaltılara sahip olmak hedeflenmektedir.
-Müteakip dönemde Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarına ve çevre denizlerimizdeki gelişmelere bağlı olarak Nükleer Denizaltılara da sahip olunmasının artık bir hayal olmadığı ifade edilmiştir. "

DENİZALTICILAR BİRLİĞİ

 

Değerli büyüğümüz Nezihi Küçükalkar Albayımızın anıları için resmin üzerine tıklayınız.

 

 

 

 

   
 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.