4 Nisan 2019 Dumlupınar şehitlerini anma töreninde Dernek üyemiz hayatta olan en yaşlı denizaltıcı Dumlupınarın ABD den alınışında Muhabere sb ve sonrasında iki yıl görev yapmış Em Dz Kur Alb Nezihi Küçükalkar Alb ımızın yapmış olduğu ve tüm katılımcılar tarafından büyük beğeni ile izlenen duygusal konuşma.
  Değerli büyüğümüz Nezihi Alb ımıza derneğimiz ve tüm denizaltıcılar adına şükranlarımızı sunarız.

Denizaltıcılar Birliği Derneği Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   SAYIN KOMUTANLARIM, KIYMETLİ. ŞEHİT AİLELERİ, SAYIN DAVETLİLER VE KIYMETLİ, SİLAH ARKADAŞLARIM. DUMLUPINAR DENİZALTI GEMİSİNDE İKİ YIL GÖREV ALMIŞ 95 YAŞINDA HAYATTA OLAN EN YAŞLI DENİZALTICI OLARAK, YAŞADIĞIM MÜDDETÇE UNUTAMAYACAĞIM DUMLUPINAR İLE İLGİLİ ACI VE TATLI HATIRALARIMI, SİZLERE SUNMAK İSTİYORUM. TAKDİR EDERSİNİZ Kİ, OLDUKÇA ZOR BİR GÖREVDİR. 
ÇÜNKÜ, 1950 YILINDAN İTİBAREN, BUGÜNE KADAR, ARADAN GEÇMİŞ OLAN ZAMAN 69 YILDIR. 
BU BAKIMDAN, OLAYLARI HATIRLAYABİLDİĞİM KADAR VE ÖZET OLARAK SİZLERE SUNACAĞIM.

HATIRALARIMDA, BAZI EKSİK VE KUSURLAR OLUR İSE, ŞİMDİDEN BENİ BAĞIŞLAMANIZI RİCA EDERİM.

  HER ŞEYDEN ÖNCE, BANA BU ŞEREFİ BAHŞETMİŞ OLDUKLARI İÇİN, DONANMA KOMUTANI SAYIN KORAMİRAL ERCÜMENT TATLIOĞLU NA DENİZALTI FİLOSU KOMUTANI SAYIN TUĞ AMİRAL HASAN ÇANKAYA YA VE DENİZALTICALAR BİRLİĞİ DERNEĞİ BAŞKANI, SAYIN EMEKLİ AMİRAL ENGİN BAYKALA, ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

  DUMLUPINAR DENİZALTI GEMİSİNE TAYİNİM ÇIKTIĞI ZAMAN, ÇOK GURUR DUYDUM VE SEVİNDİM. 
ÇÜNKÜ, BAHRİYEMİZE KATILACAK OLAN İLK ŞONORKELLİ DENİZALTI GEMİSİNDE MUHABERE SUBAYI OLARAK GÖREV YAPACAKTIM.ÜZÜLDÜM ÇÜNKÜ, AĞUSTOS AYINDA DÜNYAYA GELECEK OĞLUMUN DOĞUMUNDA, EŞİMİN YANINDA BULUNAMIYACAKTIM.

  TRUMAN YARDIMINA GÖRE, ABD DEN ALINACAK DUMLUPINAR VE ÇANAKKALE DENİZALTI GEMİLERİNİ ALMAK ÜZERE,KAFİLE KOMUTANIMIZ BNB. BARBOROS GÜNERGÜN VE KOMUTANLARIMIZ YZB.BAHRİ KUNT
YZB. ORHAN DALAY KOMUTASINDA İKİ GEMİ PERSONELİ OLARAK, 1950 YILI TEMMUZ SONUNDA, İSTANBUL YOLCU SALONU ÖNÜNDE BULUNAN MARAKAS GEMİSİ İLE,BANDONUN ÇALDIĞI GÜZEL MARŞLAR VE AİLELERİMİZİN VE ARKADAŞLARIMIZIN SALLADIĞI MENDİLLERLE UGURLANDIK. İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINA KATILMIŞ, O ZAMANA GÖRE, ÇOK YENİ SİLAHLARLA TEÇHİZ EDİLMİŞ, 
DÜNYANIN EN GELİŞTİRİLMİŞ BİR DENİZALTI GEMİSİNDE ÇALIŞMAK, HEPİMİZE GURUR VERİYOR, SEVİNİYORDUK.

  PİRE LİMANINDA, PRİVATE ELDEN JHONSON İSİMLİ, AMERİKAN TRANSPORTUNA GEÇEREK GÜZEL BİR YOLCULUKTAN SONRA, NEW YORK LİMANINA VARDIK.
  DUMLUPINAR DENİZALTI GEMİSİ KOMUTANI BAHRİ KUNT, BAŞ ÇARKÇI VE BEN, BİRKAÇ ASTSUBAY SANTRAL MOTOR ELEKTRİK OLARAK, PHILADELPHIA YA, ÇEKİRDEK PERSONEL OLARAK GÖNDERİLDİK.

DİĞER PERSONELİMİZ, ÇANAKKALE PERSONELİ İLE BERABER, NEW LONDON DENİZÜSSÜNE GÖNDERİLDİ.

PHILADELPHIA DA BİR HAFTA BEKLEDİKTEN SONRA NORFOLKTA TADİLAT GÖREN USS 335 BLOWER GELDİ. TOPLARI ÇİKARILMIŞ, KÖPRÜÜSTÜ YELKEN GİBİ OLMUŞ, ŞNORKEL GEMİYE MONTE EDİLMİŞTİ.

HENÜZ BAYRAĞIMIZ ÇEKİLMEMİŞ OLDUĞU İÇİN, COMMANDER GORNEE KOMUTASINDAKİ, USS 335 BLOWER GEMİSİNDE, BİZLER GÖZLEMCİ OLARAK BULUNUYORDUK. PHILADELPHIA DAN NEW LONDON A İNTİKAL SEYRİNDE, DALIŞ VE ŞNORKEL SEYRİ YAPTIK. İKİ GÜNLÜK SEYİRDEN SONRA, NEWLONDON A VARDIK. BURADA, KENDİ PERSONELİMİZ VE ÇANAKKALE PERSONELİ TARAFINDAN SEVİNÇLE KARŞILANDIK.EYLÜL AYI BAŞINDA, NEW LONDIN CONN. DA AMERİKALI ÇEKİRDEK PERSONELLE, İKİ AY MÜŞTEREK EĞİTİM YAPTIK. KASIM AYI ORTASINDA, ÇANAKKALE VE DUMLUPINAR DENİZALTI GEMİLERİMİZİN DEVİR VE TESLİM TORENİ YAPILDI.TÜRK BAYRAĞI ÇEKİLDİKTEN SONRA, GEMİLERİMİZİ TESLİM ALDIK.ATLANTİK OKYANUSUNU TÜRK PERSONELLE GEÇEÇEK OLAN İLK DENİZALTILAR OLARAK TARİHE GEÇMENİN ONURU İLE BİRKAÇ GÜN SONRA KUZEY ATLANTİK DENİZİNE AÇILDIK. ARALIK AYINDA, OKYANUSU GEÇMEK KOLAY OLMADI. GÜNLERCE SÜREN FIRTINALAR VE HIRÇIN DALGALARLA BOGUŞTUK.

NİHAYET, ÜÇ HAFTA SONRA, SELAMETLE ISTANBULA VARDIK VE DOLMABAHÇE ÖNÜNDE DEMİRLİ YAVUZ GEMİSİNİN BORDASINA YANAŞTIK. ORADA YAPILAN ÇOK GÜZEL BİR TÖRENDEN SONRA, SEVİNÇ VE GURUR DUYARAK, AİLEMİZE VE DENİZALTI FİLOMUZA KAVUŞTUK.

  DUMLUPINAR DENİZ ALTI GEMİSİNDE İKİ YIL KALDIM. FİLOMUZUN EN SEÇKİN SB VE ASTSB LARIMIZLA BERABER ÇALIŞMAKTAN BÜYÜK ONUR DUYDUM.

  BU SÜRE ZARFINDA, İKİ DEFA CEPHE GÖREVİ VE İKİ DEFA NATO TATBİKATINA KATILDIK.
1952 AĞUSTOS AYINDA SALDIRAY DENİZALTI GEMİSİ 2.Cİ KOMUTANLIĞINA ATANDIM.TERFİ ETMİŞTİM AMA, SEVİNEMEDİM. ÇÜNKÜ ÇOK SEVDİĞİM DUMLUPINARDAN KADER BİRLİĞİ YAPTIĞIM ARKADAŞLARIMDAN AYRILMIŞTIM.

  DUMLUDAN AYRILDIKTAN BİR YIL SONRA, 4. NİSAN 1953 CUMARTESİ GÜNÜ SABAHI, YÜZBAŞILARDAKİ EVİMDE İZİNLİ OLARAK BULUNUR İKEN, RADYODAN DUMLUPINARIN NARA BURNUNDA, NABOLLAND İLE ÇARPIŞTIĞINI VE BATTIĞINI ÖĞRENDİM.DÜNYA SANKİ BAŞIMA YIKILDI, BEYNİMDEN VURULMUŞ GİBİ OLDUM.YILLARCA ÇALIŞTIĞIM ARKADAŞLARIMIN HAYALİ GÖZÜME GELDİ,GÖZ YAŞLARIMI TUTAMADIM O KADAR ANILARIM VARDI Kİ BERABER REGÜLE YAPARKEN ŞEVKİ ÖZSEKBANI, MEVKİ KOYARKEN HÜSEYİN İNKAYA, HÜSEYİN AKIŞ I, ŞİFRE ÇÖZERKEN TELSİZCİ SAİT YILDIRIM I.SANTRALDA SABRİ GÜDEBERGİ
KEZA DEĞERLİ KOMODORUMUZ KUR. ALBAY HAKKI BURAKI, 
SINIF ARKADAŞIM FİKRET COŞKUN VE KENAL ÜNVER İ, DİĞER SUBAY, AST SUBAY VE ERLERİ. 
ONLARIN HEPSİNİN HAYALLERİ GÖZLERİMDE UÇUŞTU. HEMEN EŞİME VEDA EDEREK, ERKİN DENİZALTI ANA GEMİSİNE KOŞTUM.

  BAŞARAN GEMİSİNE SUBAY ARANIYORDU, SEYİR SUBAYI OLARAK GEMİYE KATILDIM. HEMEN ÇANAKKALEYE HAREKET ETTİK, ERTESİ GÜN 5 NİSAN PAZAR SABAHI NARAYA DEMİRLEDİK. GÖRDÜĞÜM MANZARA KORKUNÇ VE ELEM DOLU İDİ, ÜRPERDİM!

  ŞEHİTLER DİYARI ÇANAKKALENİN KARANLIK SULARINA GÖMÜLEN DUMLUNUN, 
MAZOT SARNIÇLARINDAN SIZARAK AKAN SİM SİYAH DENİZ SUYU, 
SANKİ AĞLIYOR.

  BİZLERDEN EVVEL GELMİŞ BİRİNCİ İNÖNÜ DENİZALTI GEMİSİ, 
NARAYA YAKIN BİR YERE DEMİR ATMIŞ 
MATEM TUTUYOR

  KURTARAN GEMİSİ, KURTARMA ŞAMANDIRALARINI ATMIŞ, KURTARMA ÇANINI HER AN İNDİRECEK GİBİ ÇALIŞIYOR

  HEMEN BAŞARAN GEMİSİNDEN KURTARAN GEMİSİNE GEÇTİM. BEŞ KİŞİNİN KURTULMUŞ OLDUĞUNU, KIÇ TORPİTO DAİRESİNDE 22 KİŞİNİN SAĞ OLARAK BULUNDUĞUNU ÖĞRENDİM VE BİRAZ OLSUN TESLLİ BULDUM. KURTARAN GEMİSİ KOMUTANI BNB ALP KUN VE YARDIMCILARI, NARA BURNUNDAN AKAN AMANSIZ AKINTI İLE BOĞUŞARAK, KURTARMA ŞAMANDIRALARINI ATMIŞ, DERİN SU DALGIÇLARI DEFALARCA DALIYOR AMA ŞİDDETLİ AKINTI NEDENİ İLE DENİZ DİBENE ULAŞAMIYOR, KİMİ DALGIÇ YARI BAYGIN VE BİTAP OLARAK YUKARI ÇEKİLİYOR, KİMİ DALGIÇTA BAYILMIŞ OLARAK ÇIKIYOR VE HAYATA AVDET ETTİREBİLMEK İÇİN TAZYİK ODASINDA BEKLETİLİYORDU

BU ARADA, BİRİNCİ İNÖNÜ VARDİYA SUBAYI SUAT TEZCAN IN DUMLUPINAR KURTARMA ŞAMANDIRASI İLE AST SUBAY ÇAVUŞ SELAMİ ÖZBEN İLE KONUŞTUĞUNU,‘EFENDİM MANEVRA DAİRESİNDE YANGIN ÇIKTI, BATARYALARI SIFIRA ALDIK VE KIÇ TORPİTO DAİRESİNE İLTİCA ETTİK, CEMAL ÇAVUŞ VR BEN DAHİL 22 KİŞİYİZ, MANOMETRE 245 KADEMİ GÖSTERİYOR GEMİ 15 DERECE SANCAĞA YATIK DURUMDA, KURTARILMAMIZI BEKLİYORUZ DEDİĞİNİ, ÖĞRENDİM.

  ONLARIN DURUMUNU TAHAYYÜL ETTİM, 
MÜSADEMEDEN SONRA KARANLIKTA, BİLE BİLE ÖLECEKLERİNİ BEKLEMEK
VE KURTARILAMAYACAKLARINI ANLADIKTAN SONRADA SELAMİ ÇAVUŞUN TARİHE GEÇMİŞ OLAN VATAN SAĞOLSUN DEMESİ ASLA UNUTULMAYACAKTIR. DENİZALTICI OLMAK HER BABA YİĞİDİN HARCI DEĞİLDİR! 
NE KADAR ZOR ŞARTLARDA OLURSA OLSUN, ÇELİK GİBİ METANET VE İRADE İSTER, İŞTE BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ AST SUBAY ÇAVUŞ SELAMİ ÖZBEN GÖSTERMİŞTİR. ONUN İSMİ TARİHİN TOZLU SAYFALARI ARASINA ALTIN HARFLERLE YAZILMALIDIR.

  SON SÖZÜNÜZ VATAN SAĞOLSUN İDİ MÜSTERİH OLUN RAHAT UYUYUN BU VATAN SAĞOLACAKTIR ÇÜNKÜ BU VATANIN TOPRAĞIDA DENİZİDE ŞEHİT MAKBERİDİR

  DENİZALTI GEMİLERİNDE ÇALIŞAN PERSONEL UZUN ZAMAN KADER BİRLİĞİ YAPTIĞI İÇİN, BİR AİLE GİBİDİR. DERTLER VE SIKINTILAR BİLİNİR VE BUNLARIN GİDERİLMESİNE ÇALIŞILIR. KAZADAN SONRA, DENİZALTI FİLOSU MENSUPLARI BU BÜYÜK KAYBI, BU DERİN ACIYI KALPLERİNE GÖMMÜŞ NORMAL ÇALIŞMALARINA DEVAMA BAŞLAMIŞTIR. BU SÜREÇTE FİLO KOMUTANIMIZ TUĞAMİRAL FAHRİ KORUTÜRK ÖNDERLİĞİNDE DUMLUPINAR BÜROSU KURULMUŞ MADDİ MANEVİ HUKUKİ ALANDA ŞEHİT AİLELERİNİN YARDIMINA KOŞULMUŞTUR.

  SAYIN ŞEHİT AİLELERİ, ACILARINIZA ÜZÜNTÜLERİNİZE BİZLER VE BÜTÜN TÜRK HALKI ORTAK OLDU ANALAR AĞLADI, EŞLER, ÇOCUKLAR AĞLADI VE BÜTÜN MİLLET AĞLADI REFAH ATILAY VE DUMLUPINAR DA ŞEHİT OLAN ÇOK DEĞERLİ DENİZALTICILARI HİÇ UNUTMADIK VE UNUTMAYACAĞIZ ,MAVİ VATANIN DERİNLİKLERİNDE VATAN SAĞOLSUN DİYEREK ŞEHADET MERTEBESİNE ULAŞAN AZİZ DENİZALTICILARIMIZIN HATIRALARI ÖNÜNDE VE MANEVİ HUZURLARINDA EN VEFAKAR DOSTLUK HİSLERİYLE SAYGI İLE EĞİLİYORUM. SİZLER BU ASİL MİLLETİN KALBİNDE EBEDİYEN YAŞAYACAKSINIZ
RUHLARINIZ ŞAD OLSUN.

  BANA BU FIRSATI VEREN BAŞTA DEĞERLİ KOMUTANLAR OLMAK ÜZERE TÜM ŞEHİT AİLELERİNE VE DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞLARIMA EN DERİN SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNAR SİZLERE EMANET ETTİĞİMİZ TÜRK DENİZALTICILIĞININ İSTİKBALİ İÇİN SONSUZ BAŞARILAR DİLERİM.

 

 Em Dz Kur Alb Nezihi Küçükalkar

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.