DENİZALTICILAR BİRLİĞİ BAŞKANININ KONGRE KONUŞMASI:

KONGRE RESİMLERİ:


  

49 NCU ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ SONUÇ RAPORU

 

 

 49. Uluslararası Denizaltıcılar Kongresi 20 – 24 Eylül 2012 tarihleri arasında UKRAINA’nın başkenti KIEV’de yapılmıştır.Ev sahibi ülke ile Rusya  Federasyonundan yoğun bir katılımın olduğu etkinliğe ülkemizden; Dernek Başkanı Tüma. (e) Doğan HACİPOĞLU ve eşi, Tüma. (e) Celal PARLAKOĞLU ve eşi, Tuğa. (e) Çetinkaya APATAY ve eşi, Dz.Alb.(e) Dinçer EREN ve eşi ile İşadamı ( M.Astsb.) Levent TUTAN ve eşi iştirak etmişlerdir. Ayrıca ABD ’ de ikamet eden Mimar ( M.Astsb.) Erol AKIN’da KIEV’de grubumuza dahil olmuştur.Erol Akın bey, Muratreis müzesini ARKANSAS’ta gezdiğini ve müzenin ABD’de büyük ilgi gördüğünü ifade etmiştir.Bu arada TCG MURATREİS’i ABD’den ülkemize getiren personelden üçünün ( Doğan HACİPOĞLU,Levent TUTAN, Erol AKIN ) grubumuzda bulunması güzel bir tesadüf oluşturmuştur.

 20 Eylül günü uçakla KIEV’e hareket eden katılımcılar, 3 yıldızlı bir otel olan TURIST HOTEL’ de Ataşemiz Sah.Güv.Kur.Alb. Cengiz FİTOZ tarafından karşılanmıştır. Aynı günün akşamı otelde icra edilen Tanışma Kokteyline Ataşemiz de iştirak etmiştir. Ataşemiz son gün veda için yine ziyarete gelmiştir.

 21 Eylül Cuma günü; ZAFER PARK’ında tüm katılımcıların Meçhul Asker Anıtına çiçek bırakmaları, 2. Dünya Savaşı müzesinin gezilmesi ve akşam Heyet Başkanlarının konuşma yaptığı yemek faaliyetleri icra edilmiştir.

 22 Eylül Cumartesi günü turistik gezi kapsamında Antik bir köy, akşamı da DINYEPER nehir gezisi yapılmıştır.

 23 Eylül Pazar günü bizdeki Milli Güvenlik Akademisi karşılığı olan NATIONAL DEFENCE UNIVERSITY ziyaret edilmiş, burada UKRAYNA’ ya ilişkin tanıtımlar yapılmıştır. Daha sonra icra edilen Heyet Başkanları Toplantısında 2015 Yılı ev sahibi ülke olarak Büyük BRITANYA  ( 2013 için ITALYA, 2014 için YUNANISTAN daha önce seçilmişti ) seçilmiştir.Bu toplantı süresince diğer katılımcılara otobüslerle Turistik Şehir Turu yaptırılmıştır.Akşam icra edilen Gala Yemeği Öncesi Heyet Başkanlarının ev sahibi ülkeye teşekkür konuşmaları ve  hediye teatileri yapılmıştır. Yemek süresince katılımcılar birbirlerine veda ederek, anı objeleri vermişler ve MAYIS 2013 ‘te CATANIA / SICILIA’ da tekrar buluşma dileklerini iletmişlerdir.

 UKRAINA’nın faal denizaltılara henüz sahip olmaması nedeniyle, Denizaltı gezisi yapılamamıştır.

 Çok sık program değişiklikleri yapılması dışında, başarılı bir organizasyon gerçekleşmiştir.

 Bu arada, diğer ülke katılımcıları her fırsatta, geçen yıl ülkemizde yapılan kongre kapsamında ISTANBUL ve GOLCUK’ te yapılan organizasyonların mükemmelliğine vurgu yapmışlar ve tekrar,tekrar teşekkürlerini sunmuşlardır.

 Kongre süresince hava ilk gün aşırı sıcak,diğer günler yağışsız ama çok soğuk olmuştur.

 Katılımcılarımız 24 Eylül Pazartesi günü ülkemize dönmüşlerdir.

 

 

 

                                                      Tüma. (e) Celal PARLAKOĞLU

 

 

isa history    41-Odessa 2004  43-Moscow 2006  44-Cherbourg 2007  45-gdynia 2008 46-San Diego 2009 47-Netanya 2010  48-İstanbul 2011

 

 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.