REFAH FACİASI.  23-Haziran-1941

 

23.Haziran.1941 Refah Faciası.


   
İkinci cihan harbinin civcivli günleridir.Almanlar Rusya’ya vurmak üzeredir.Türkiye 1930’lardan itibaren İngilizlerle karşılıklı yardımlaşma antlaşması yapmış şimdi de Almanya ile saldırmazlık arıyordu. Her iki tarafta Türkiye’yi yanında istiyor hiç olmazsa tarafsız kalmamız arzu ediliyordu.Almanlarla olan yakınlaşma İngilterenin hoşuna gitmediğinden Türkiye’nin önceden sipariş ettiği denizaltılar, muharip ve uçakların hazır olduğunu bunları almak için personel gönderilmesini istedi.Personel Mısır’a kadar gemi ile oradan İngiltere’ye uçakla gönderilecekti.

1941 yılı yaz başında İngiliz büyük elçisi denizaltı ve uçaklarımızın hazır olduğunu ve hemen teslim edilebileceğini söyledi.16’sı havacı öğrenci olmak üzere 143 denizci ve havacı hazırlanan yaşlı gemi REFAH şilebi ile 23 Haziran 1941 akşamı Mersi limanından hareket etti.Gemi hareketinden 20-25 mil sonra kimliği belirsiz bir denizaltı tarafından torpillenerek batırılmıştır.

İngilizler, Alman ve İtalyanlar bu işi biz yapmadık diye acele açıklamalarda bulundular.Çok sonraları Fransızların gemiyi yanlışlıkla batırdıkları ortaya çıkınca gizli pazarlıklar sonucu 2 savaş gemisini tazminat olarak Türkiye’ye verdiler.168 Türk gencini hesabı böylece kapandı.

                                                                              RUHLARI ŞAD OLSUN.

 

 VATAN SİZE MİNNETTARDIR.
 
Dzaltı Brövesi.
 
 

78 yıldır cevabı aranan soru... Refah'ı kim batırdı

Emekli Deniz Kurmay Albay Bora Serdar yazdı...


 

   " Refah Faciası Şehit Listesi."

 
 

 

Denizaltı şehitleri.  Atılay Şehitleri.  Dumlupınar Şehitleri.  Görev Şehitleri.  Marmara Depremi Şehitleri.  Aramızdan Ayrılanlar.

 

 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.